ROZMOWY O SZTUCE , PRACACH I RÓŻNYCH TECHNIKACH , CZYM JEST SZTUKA DOŁĄCZ DO DYKUSJI OCEŃ PRACĘ INNYCH CZŁONKÓW - WSTAW SWOJĄ PRACĘ ABY INNI MOGLI CIĘ OCENIĆ - ZAPRASZAM

„ Nikomu jeszcze nie udało się określić definicji, co to jest SZTUKA. Co jest sztuką , a co nie jest, jak trudno określić , a mimo to każdy ma swoje indywidualne, swoiste odczucie. To bardzo dobrze, bo dzięki temu istnieje SZTUKA i jej niepowtarzalna różnorodność .

Istnieją różne definicje sztuki , miedzy innymi: Nominatywna definicja sztuki ,Definicja kontekstualna, Instytucjonalna definicja sztuki i wiele innych, a w efekcie doszło do rezygnacji z definicji.
Według mnie, nie ma definicji sztuki ,a to czy przedmiot, albo wydarzenie stanie się dziełem sztuki zależy w dużej mierze od intersubiektywnych opinii wielu ludzi, a nie jak to się to często dzieje, od subiektywnych ocen jednostek lub grup. Nie ma teorii sztuki i cech koniecznych i wystarczających, aby zaliczyć przedmiot w poczet sztuki , Dzieło sztuki nie ma kształtu formalnego, urzędowego nadania. Ciągle poszukiwanie odmiennych środków wyrazu prowadzi do różnorodności dzieł i ich oryginalnych nowych form. Narzucenie tutaj zasad, reguł lub norm jest sprzeczne z istota sztuki.

Co by to było gdyby wszyscy tak samo myśleli . A Co by to było, gdyby jednostka lub grupa miała prawo o tym decydować co jest sztuka!!
Naturalnie ze ciągle istnieją grupy, instytucje , kręgi itp. I tak próbują działać dalej i starają się z różnych względów, ustalać różne normy , aby wykluczyć konkurencje.

Z tych powodów zatrzymać swoją indywidualność , wolność myślenia i tworzenia, nie jest łatwo. Nie raz jest ciężko w świecie wszystko wiedzących lepiej, ciągłych narzucanych reguł , braku tolerancji dla indywidualności jednostki. Ale warto iść swoja droga, mieć i bronić swojego zapatrywania i tworzyć dalej. Trzeb ciągle walczyć i bronić inność w sztuce. „
art.ossowski

Niedawno znalazłam tą wypowiedź i ponieważ jest to dokładnie to co myślę więc dzielę się nią z Wami

Przeglądane: 910

Odpowiedz na to

Odpowiedzi do tej dyskusji

"NOWE ZWIĄZKI "AKRYL NA PŁÓTNIE 80X100
TECH.Malarstwo gestu (ang. action painting) kładzie nacisk na sam proces tworzenia obrazu.
Charakteryzują je głównie techniki:
drippingu (swobodnego kapania, ściekania farby, lub chlapania farbą przy pomocy pędzla),
rozmazywania farby palcami,

"Malarstwo gestu (ang. action painting) kładzie nacisk na sam proces tworzenia obrazu.
Charakteryzują je głównie techniki:
• drippingu (swobodnego kapania, ściekania farby, lub chlapania farbą przy pomocy pędzla),
• rozmazywania farby palcami,
• chlapania farbą prosto z pojemnika bezpośrednio na płótno.
Technika action painting związana jest wprost z, powstałym w latach 40., ruchem ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Malarstwo gestu miało być „czystą abstrakcją”, dać malarzowi pełną swobodę twórczą, uwolnić i przenieść na płótno prawdziwą ludzką naturę. Malarstwo gestu to manifestacja stanu emocjonalnego, psychicznego malarza, ujawniającego się w procesie twórczym. Płótno jest tym dla malarza tym, czym dla aktora scena.
Główni przedstawiciele malarstwa gestu:
Franz Kline („Chief”, 1950; „Czarna refleksja”, 1956; „Meyron”, 1960; „Probst I”, 1960)
Najbardziej znane obrazy Franza Kline, tworzone w duchu ekspresjonizmu abstrakcyjnego, utrzymane były w tonacji czarno-białej. Malarz odwoływał się w nich często do japońskiej kaligrafii. Pod koniec życia zaczął eksperymentować z kolorami. Sławę osiągnął tuż przed śmiercią.
Jackson Pollock („Męskie i żeńskie”, 1942; „Katedra”, 1947; „Numer jeden”, 1948; „Przepaść”, 1953; „Ocean w kolorze szarym”, 1953)
Jeden z najważniejszych przedstawicieli ekspresjonizmu abstrakcyjnego i malarstwa gestu. Stosował on technikę drippingu, czyli swobodnego kapania, ściekania farby na ułożone poziomo płótno lub chlapania farbą, za pomocą pędzla. Rozlewał farbę bezpośrednio na płótno, a później rozmazywał ją palcami, patykami, etc. Wywarł on ogromny wpływ na całe malarstwo współczesne.
Willem de Kooning („Kobieta”, 1944; „Noc”, 1948; „Żółta kobieta”, 1952)
Willem de Kooning nie był typowym ekspresjonistą abstrakcyjnym. Jego obrazy cechowały się, nietypową dla tego gatunku, figuratywnością. Malował głównie kobiety.
Bradley Walker Tomlin („Numer 20”, 1949; „Numer 5”, 1952; „Numer 7”, 1953)
Jeden z pionierów ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Jego olbrzymie, pokryte kaligraficznymi wzorami, płótna szybko zdobyły rozgłos.
Jack Tworkov („Syreny”, 1951; „Strażnik”, 1952; „Adagio”, 1953” , „Różowa Missisipi”, 1954; „Czwartek”, 1960; „Piątek”, 1960)
Malarz polskiego pochodzenia. Jeden z głównych przedstawicieli amerykańskiego ruchu ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Stosował swobodne ruchy pędzla i płomienne, wyraziste barwy.
Philip Guston („Czerwony obraz”, 1950; „Radości żebraka”, 1954-55; „Ulica”, 1956; „Miasto malarza”, 1956-57; „Zegar”, 1956-57; „Północ”, 1961-62)
Jeden z głównych przedstawicieli ekspresjonizmu abstrakcyjnego i malarstwa gestu. Stosował wąską paletę barw – biele, czernie, szarości i czerwienie."
ART.Magazyn Sztuki

"NOWE ZWIĄZKI" - ( ten obraz nie ma nic wspólnego z moim życiem rodzinnym )
Moje malarstwo - to nie sekret , każdy obraz bardzo dokładnie pokazuje moje odczucia w czasie kiedy on powstaje jest dokładnie przemyślany i każda rozlana farba symbolizuje jakieś uczucie i scenę . W tym przypadku - ostatniej pracy najpierw powstawało"piękne miasto na tle słonecznego nieba" - to był symbol czegoś w co weszłam i byłam zachwycona i to jest namalowane w tle tego obrazu . To miasto jest w jednym kolorze ponieważ jest czymś nowym w moim mniemaniu , eleganckim "nad szeroką wodą " która również symbolizuje początek czegoś wielkiego - taki miał być pierwotny sens tego obrazu . Dalsza część to ta droga na pierwszym planie , droga i zarośla które coraz bardziej przysłaniają obraz tego co miało być takie piękne . W sumie z pięknego obrazu stworzył się ten - jaki widzisz ....
Obraz jest złożony z dwóch różnych technik . Najpierw powstaje podstawa/ symbol pracy w technice akryl na płótnie, malowana przy pomocy pędzla lub innych mediów , później na to akryl w technice action painting drippingu (swobodnego ściekania farby, lub chlapania farbą przy pomocy pędzla), mojej technice rozlewanej która symbolizuje najgłębsze uczucia .Te obrazy nie należą do tych cukierkowych pięknych obrazków które też czasami tworzę pod kontem komercyjnym a do rozładowania mojej duszy .

Odpowiedz w dyskusji

- obraz autorstwa Włodzimierza Kuklińskiego stał się ikoną wystaw i sieci Ogólnopolskiej Grupy Art Angel -Galerii Malarstwa i Rzeźby

© 2024   Created by ART ANGEL - Inicjatywa Promująca.   Obsługa:

Zgłoś problem  |  Warunki serwisu